Top image
polygon

Алкогольний гепатит: діагностика та лікування

вплив алкоголю і гепатит

Що таке алко-гепатит?

Хвороба “алкогольний гепатит” (АГ) – це захворювання печінки, яке супроводжується розвитком жовтяниці, що поєднується зі змінами відтоку жовчі та ураженням  клітин печінки у людей, які тривалий час зловживають спиртними напоями.

Зміни в печінці характеризуються наявністю великого фіброзу та  у високій ймовірності –  цирозу печінки, що може виникати на всіх етапах алкогольного захворювання, несучи в собі високий ризик смерті.

Симптоми захворювання

Клінічні ознаки АГ можуть мати персистируючий або прогресуючий характер. У першому випадку гепатит, викликаний прийомом алкоголю, симптоми можуть бути слабо виражені та  стабільні. В окремих випадках спостерігається повна відсутність ознак.

При персистируючому характері алкогольний гепатит має симптоми у вигляді:

 • незначного болю в області правого підребір’я;
 • відчуття тяжкості;
 • відрижки з присмаком гіркоти;
 • нудоти.

Якщо при даній симптоматиці пацієнт не звернеться до лікарів і продовжить зловживати алкоголем, то це може привести до розвитку патології, що виявляється в:

 • частій блювоті;
 • порушенні функцій травлення;
 • болях в області правого підребір’я;
 • дефіциту маси тіла.

При розвитку хвороби утворюється невелика ділянка відмирання клітин печінки (некроз), що розвивається на цьому тлі з алкогольним фіброзом (цирозом). Подальше вживання спиртного веде до гострої печінкової недостатності з високим ризиком смерті.

Основні причини і фактори

1. Кількість алкоголю

До групи ризику входять всі, хто схильний до зловживання алкогольними напоями. Кількість випитого впливає на швидкість розвитку АГ. Щодня випиваючи протягом декількох років по 100 мл горілки або 1 літр пива, ймовірність «заробити» алкоголічний гепатит дуже висока. Збільшення дозування погіршує прогноз.

2. Стать

Швидкість розвитку АГ залежить також і від статі пацієнта. Жінки мають більшу схильність до печінкової патології, ніж чоловіки. Клініку при цьому характеризують яскраво виражені симптоми і потрібно більш тривалий період відновлення.

3. Генетика

Важливу роль при розвитку алкогольного гепатиту грають генетичні особливості людини. Зокрема, зміст алкогольдегідрогенази і ацетальдегідрогенази. Це ферменти, що відповідають за окислення спирту, які виробляються організмом. При їх нестачі, етил розчиняється повільніше, посилюючи тим самим ефект від кількості випитого.

4. Інші фактори

Крім систематичного вживання етанолу, в зоні ризику знаходяться люди, які хворіють вірусним гепатитом, приймаючи препарати, що токсично впливають на печінку. Крім цього, на прогрес алкогольного захворювання впливає неправильне харчування, дефіцит ваги й ожиріння. Спиртне генерує так звані «порожні» калорії, що знижують апетит. В результаті, організм не отримує необхідні поживні речовини, що призводить до пошкодження клітин печінки.

Форми алкогольного гепатиту

Гостра. Стрімкий і виражений перебіг патології. Розвивається після довгих років зловживання спиртовмісними напоями. В окремих випадках процес протікає так швидко, що відразу веде до цирозу, тому гострий алкогольний гепатит вимагає невідкладного  лікування.

Хронічна. Супроводжується неінтенсивним, мізерним перебігом і помірною інтоксикацією організму. Скарги на порушення сну, зниження ваги і загальну слабкість. Уражуються клітини печінки, що веде до порушення функції органу і проявами у вигляді:

 • підвищеного газоутворення;
 • скупчення рідини в черевній порожнині;
 • почервоніння долонь і стоп;
 • розширення дрібних судин.

Симптоматика непостійна і складно піддається діагностиці. Найчастіше виявляється при визначенні інших патологій.

Часто діагностується форма у вигляді жовтяниці, при якій порушується метаболізм білірубіну. При цьому слизові оболонки, шкіра і склери очей набувають характерного жовтого відтінку. Відчувається біль в підребір’ї з правого боку вгорі живота і дискомфорт. При застої жовчі при алкогольному гепатиті скарги на шкірні висипання і свербіж. Кал знебарвлюється, сеча темнішає.

Безсимптомна алкогольна форма. Присутні легка нудота, тягнучі відчуття в правому підребір’ї. Симптоматика не виразна, діагностика ускладнена, що заважає вчасно розпочати лікування.

Як правильно діагностувати алкогольний гепатит?

діагностика АГ

Діагностика АГ включає 4 основні етапи:

 1. Визначення ураження органу (печінки);
 2. Підтвердження зловживання алкоголем;
 3. Оцінка тяжкості захворювання і прогноз лікування хронічного алкогольного гепатиту у хворого;
 4. Оцінка ступеня фіброзу печінки по ультразвуковому  дослідженні печінки або еластографія або ФіброТест.

У ролі головних критеріїв виступають лабораторні показники – підвищення сироваткових трансаміназ і збільшення печінки.

Оцінка стану печінки повинна включати визначення функціональних і структурних змін.

Методом УЗД визначається збільшення органу, підвищення його ехогенності; зміни в підшлунковій залозі; набряклість жовчного міхура.

Біопсія печінки донині вважається стандартом при діагностиці АГ, хоч на практиці до неї вдаються вкрай рідко: при сумнівному діагнозі або для визначення ступеня цирозу печінки. Найчастіше застосовуються неінвазивні методики, наприклад еластографія і різні біохімічні тести.

Лабораторні дослідження при алкогольному гепатиті показують:

 • підвищення в 2 … 6 разів рівня аспартатамінотрансферази;
 • відношення АсАТ / АлАТ більше 2;
 • підвищення ШОЕ і білірубіну;
 • низький альбумін;
 • лейкоцитоз або лейкопенія.

Абстинентний синдром – складова частина фізичної алкогольної залежності, яка після припинення вживання діагностується наявністю 2-х і більше ознак:

 • вегетативна гіперреактивність (прискорене серцебиття, пітливість);
 • безсоння:
 • тремор рук;
 • блювота, нудота;
 • тоніко-клонічні судоми;
 • візуальні, слухові і відчутні галюцинації;
 • психомоторне збудження.

Як правило, абстиненція розвивається протягом перших 24 – 48 годин утримання від алкоголю і характеризується широким спектром психічних і вегетативних відхилень: відчуття розбитості, бігають очі та  нездатність сконцентрувати увагу.

При помірному ступені порушується зоровий контакт, частішають дихання і пульс, наростає ажитація, відзначається відсутність апетиту (анорексія).

Виражена форма супроводжується галюцинаціями і порушенням свідомості.

При клінічній важкої абстиненції можуть спостерігатися судоми, задишка, тахікардія, повна відсутність апетиту і сну.

Для виділення пацієнтів з ознаками розвитку абстиненції, застосовуються спеціальні інформативні тести.

Способи лікування

Вибір тактики лікування залежить від форми АГ, його тяжкості і прогнозу.

Часто задають питання: “Чи лікується хронічний алкогольний гепатит?”

Відповідь позитивна, однак тут потрібно раціональний підхід, який полягає в:

 • відмові від алкоголю;
 • стабільної живильної підтримки;
 • підборі спеціальних препаратів;
 • підтримуючої терапії при середньо-і легкій формі;
 • ліквідації інфекційних та інших ускладнень.

Якщо пацієнт лише на час терапії відмовиться від спиртного, то ураження нервової системи у вигляді галюцинацій, порушення уваги і психомоторного збудження, накопичення рідини в черевній порожнині і жовтяниця пройдуть. Однак, як тільки він відновить вживання і перестане нормально харчуватися, то може статися рецидив з великим ризиком летального результату, або переходом цирозу в латентну стадію.

Поради щодо профілактики

профілактика АГ

Основним заходом профілактики АГ вважається повне виключення вживання спиртного. До загальних методів відносять: раціональне харчування, повноцінний сон і відпочинок, регулярні фізичні навантаження.

Дієта допомагає полегшити алкогольний гепатит (симптоми і лікування), якщо добова енергетична цінність продуктів харчування при цьому не нижче 2000 ккал. Кількість білка береться в розрахунку 1 гр на 1 кг маси. Нормалізація співвідношення амінокислот в організмі знижує білковий обмін в печінці, покращуючи метаболічні процеси.